Jak wybrać notariusza we Wrocławiu i na co zwrócić uwagę?

5/5 - (3 votes)

Wcześniej czy później w życiu każdego człowieka pojawia się potrzeba dokonania czynności, które wymagają notarialnego poświadczenia: transakcji na rynku nieruchomości, sformalizowania spadku czy podziału majątku. Notariusz Wrocław powinien zmniejszyć ryzyko transakcji, ale niestety nie zawsze tak jest i z tego powodu należy starannie wybrać odpowiednią osobę wykonującą czynności opisane w ustawie. 

Notariusz Wrocław – sprawdź swoje dokumenty

W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy notariusz jest profesjonalistą, czy nie, należy poprosić go o okazanie licencji notarialnej. Zgodnie z prawem o notariacie, aby móc dokonywać czynności notarialnych, dana osoba musi mieć wyższe wykształcenie prawnicze, doświadczenie w pracy jako prawnik, zdać egzamin i uzyskać licencję notarialną oraz upoważnienie do działania jako notariusz.

Ponadto każdy notariusz musi być członkiem Izby Notarialnej. Najłatwiejszym sposobem znalezienia prawdziwego notariusza jest zadzwonienie do Izby Notarialnej lub lokalnego biura notarialnego, gdzie z łatwością uzyskasz potrzebne informacje o notariuszu.

Dokument wystawiony przez kancelarię notarialną

Należy również zwrócić uwagę na sposób, w jaki notariusz wykonuje dokumenty. Wszystkie transakcje muszą być dokonywane na specjalnym papierze z zabezpieczeniem, hologramem, numerem i serią formularza, umieszczonym na górze arkusza. Dokument wystawiony przez notariusza musi być opatrzony jego imieniem i nazwiskiem, podpisem, pieczęcią i numerem ewidencyjnym. 

Na co zwrócić uwagę wybierając kancelarię notarialną we Wrocławiu?

Zwróć uwagę na prezencję biura i lokalizację kancelarii notarialnej. Większość kancelarii notarialnych znajduje się w centrum miasta, ponieważ aktywność biznesowa jest tu zawsze większa, co można powiedzieć nie tylko w odniesieniu do Wrocławia, ale także w odniesieniu do większości miast polskich.

Ponadto solidna kancelaria notarialna Wrocław powinna mieć odpowiedni wizerunek: wysokiej jakości remonty, meble, sprzęt biurowy, elementy identyfikacji wizualnej – szyld, tablice informacyjne, no i oczywiście zespół, który powinien sprawiać wrażenie wspólnoty kompetentnych prawników.